dyplom_2021_dom_atrialny_w bydgoszczy
projekt dyplomowy inzynierski
- 2021
- autor :arch. Mikołaj Cichański
- promotor: arch. Miłosz Raczyński KAWTiMP
- siedziba teatru współczesnego w szczecinie
- Streszczenie:
- Przedmiotem opracowania jest projekt jednorodzinnego domu atrialnego w Bydgoszczy. Wybrana działka o numerze 100/2 znajduje się na górnym tarasie osiedla Miedzyń w Bydgoszczy. Obszar zlokalizowany jest na końcu ciągu zabudowy jednorodzinnej u zbiegu ulic Pagórek, Górnej oraz Szczytowej przy granicy lasu należącego do gminy Białe-Błota.
- Forma domu z atrium wynika z lokalizacji na skrzyżowaniu trzech dróg oraz szosy – wewnętrzny ogród zapewnia prywatność oraz izolację od hałasów. Ze względu na otoczenie oraz prostą geometrię okolicznej zabudowy ilość widocznych otworów oraz elementów na elewacji zewnętrznej została ograniczona do absolutnego minimum. Od południa został wyodrębniony taras wycięty z dwupiętrowej bryły budynku. Na fragmencie południowej oraz wschodniej elewacji zastosowano ścianę perforowaną na całej wysokości stanowiącą element ukrywający okna w parterze oraz stanowiącą barierę tarasu na piętrze. Otworowana ściana kurtynowa pozwoliła na zachowanie ciągłości monolitu oraz minimalizację zacienienia atrium oraz elewacji wewnętrznych. Elewacje ogrodowe zostały całkowicie przeszklone oraz oparte na konstrukcji słupowej. Zadaszenie stanowi dach płaski z 2% spadkiem w kierunku atrium.
- Układ funkcjonalny oraz rozłożenie stref zostało dostosowane do sposobu doświetlenia budynku. Na parterze w narożnikach północnego skrzydła ulokowany został garaż dwustanowiskowy oraz zaplecze techniczne. W centralnej części znajduje się reprezentacyjny hol wejściowy z podwójną klatką schodową. Wschodnie skrzydło parteru stanowi część basenowa, natomiast zachodnie oraz południowe zostały przeznaczone na otwartą część dzienną (kuchnia, jadalnia, salon). Zachodnia część piętra została przeznaczona na pomieszczenie biurowe oraz emporę nad otwartą częścią dzienną oraz strefą odpoczynku z wyjściem na taras nad południowym skrzydłem. Wschodnia część piętra została zagospodarowana na strefę nocną z sypialniami oraz zapleczem sanitarnym.
- Ze względu na układ komunikacyjny po obrysie zewnętrznym zostały zastosowane świetliki doświetlające korytarze na piętrze.
- Cały budynek wykonany jest w technologii bloczków oraz płyt YTONG z miejscowym dociepleniem płytami MULTIPOR.
- SŁOWA KLUCZOWE: atrium, dom atrialny, YTONG, dom wolnostojący, architektura ekskluzywna