osiedle STBS parkowa

projekt:

  • 2004

lokalizacja:

  • SZCZECIN_UL. MALCZEWSKIEGO

info:

  • Podstawowym założeniem koncepcji jest takie ukształtowanie zabudowy aby jednocześnie wykorzystać walor przylegania terenu do parku miejskiego, a jednocześnie zapewnić izolację od zdegradowanego przestrzennie i społecznie rejonu ul. Parkowej.
  • Zaprojektowano budynek MUR przebiegający przez cały teren od ul. Malczewskiego do ul. Paska który dzieli teren założenia na dwie części: część wschodnią w bezpośrednim kontakcie z oficynami kamienic ul. Parkowej oraz część zachodnią przylegającą do parku. W części zachodniej zaprojektowano budynki ustawione grzebieniowo w stosunku do MURU wydzielające kameralne wnętrza otwarte na park. Podstawowym założeniem części zachodniej jest właśnie otwarcie na park. Wszystkie mieszkania znajdujące się w budynkach grzebieniowych i w MURZE mają pokoje eksponowane na park z balkonami od strony parku lub od strony południowej z widokiem na kameralne wnętrza połączone przestrzennie z parkiem.
  • Część wschodnia zabudowy przeznaczona jest na obsługę komunikacyjną i gospodarczą terenu.
  • Dodatkowo w części wschodniej usytuowano budynek dochodzący szczytem do ul. Parkowej naprowadzający na całe założenie od strony ul. Dubois.
  • Zaprojektowano budynki o prostej formie , przekryte płaskim dachem nawiązujące formą do architektury modernistycznej, o współczesnym wyrazie plastycznym, podkreślonym zróżnicowaniem kolorystycznym i materiałowym.
  • W skład założenia inwestycyjnego wchodzą trzy budynki czterokondygnacyjne całkowicie podpiwniczone z klatkami schodowymi w układzie po dwa i trzy mieszkania na piętrze. W piwnicy komórki lokatorskie, suszarnie, pomieszczenia gospodarcze i pomieszczenia techniczne. Na parterze oprócz mieszkań zaprojektowano śmietniki wbudowane i wózkownie dostępne z poziomu terenu. Mieszkania dwupoziomowe na ostatniej kondygnacji w rejonie ulic Paska i Malczewskiego posiadają tarasy na dachu. Wszystkie mieszkania posiadają balkony eksponowane na park lub na stronę południową. W sumie zaprojektowano 239 mieszkań.